Bylinky a zdravá strava v chovatelství

Jsem poradcem firmy Reico, všechny naše fenky jsou krmeny tímto krmivem, na bylinky od energy nedám dopustit. Všechny naše odchovy jsou odchovány na této zdravé stravě, které já věřím. Můžete se na mě obrátit o radu. Pokud vím ráda pomohu, v případě, že si nejsem jistá poradím se s milou přítelkyní Janou Indrychovou.

Paní Jana Indrichová napsala několik článků pro časopis ecanis.cz. Paní Indrichová seznámila jedním konkrétním případem z praxe pro použití bylinek, několika obecnými pokyny a také představila jiné, téměř nadčasové možnosti krmení. Slyšeli jste už někdy, že existuje tzv. sušený BARF?


Nehárá, nehárá!

Bylinné koncentráty Energyvet mají vynikající využití i v chovatelské oblasti. Měla jsem případ fenky královského pudla, která ve svých třech letech téměř neprojevovala známky hárání. Podaly jsme přípravek Kingvet a za čtrnáct dní mi paní chovatelka netrpělivě psala, že neúčinkuje. Nicméně jsme se domluvily, že ho bude podávat celé tři týdny. Pak se odmlčela a po nějaké době se opět ozvala, že se fenečka po třetím týdnu podávání rozhárala, že kryli a teď má deset krásných štěňátek. A takových případů jsem zažila několik. Pokud za mnou někdo přijde, že má jeho zvíře potíže s reprodukčními orgány, většinou u fenek jako první použijeme přípravek Kingvet, který má dobré hojivé účinky a po nějaké době pak nasadíme zase Gynevet, který upraví cyklus. Gynevet se může dávat ještě i pár dní po nakrytí, nejdéle však do první třetiny gravidity. Má velmi dobrý vliv na uhnízdění oplodněných vajíček v děloze. Jinak se používání bylinných koncentrátů během březosti nedoporučuje, aby neovlivnily vývoj plodů. Mohou se podávat pouze doplňky stravy např. Omegavet nebo Fytovet.

Účinné "zbraně" i během porodu a těsně po něm

Omegavet je v podstatě olej z mořských ryb Engraulis japonicus, který se nedá předávkovat, a to díky přirozeně nižšímu obsahu vitamínů A, D, E. Fytovet je roztok koloidních minerálů. Jakmile vidíte první známky začínajícího porodu, můžete použít jednorázově opět přípravek Kingvet, který rozpohybuje řasinkové epitely a pomáhá lehčeji vypudit štěňátka z porodních cest. Navíc působí i hojivě. Po šťastném porodu lze pak na druhý den opět nasadit přípravek Gynevet. Můžete podávat celé tři týdny. Jednak pomáhá odstranit stres z porodu, vzbuzuje mateřské instinkty a také podporuje tvorbu a dobrou kvalitu mléka. Tady je na místě společně užívat i Skelevet, což je přírodní zdroj vápníku i jiných prvků, které fenka v této fázi potřebuje ve zvýšené míře. Gynevet má navíc schopnost odpuzovat parazity, takže může posílit i účinky běžného odčervení.

I "muži" mají své dny

U krycích psů se přípravky používají v opačném pořadí. Nejdříve se začíná Gynevetem, který má u psů velmi dobré účinky na kvalitu ejakulátu a pak se tři týdny před krytím podává Kingvet. Zvyšuje u psů libido, tvorbu a dozrávání spermií a schopnost oplodnit.

Alfou a omegou je kvalitní strava

Samozřejmě jako vždy je tím hlavním faktorem dobrá strava. To je alfa a omega dobrého chovatele ve všech fázích života psů. Ideální je pokud majitelé krmí syrovou nebo vařenou, dobře vyváženou stravou. Pokud z jakýchkoliv důvodů takto krmit nemohou, je praktickým kompromisem krmení konzervami a granulemi lisovanými za studena, tzv. sušeným BARFem. Hledala jsem na trhu dlouho nějaké slušné krmení bez chemie, ale byla to potíž. Nejdříve jsem zkoušela holistická krmiva, ale i ta jsou bohužel nějak konzervovaná, byť přírodními konzervanty. Po roce hledání i mimo běžný trh se mi podařilo stát se partnerem Reico vital - systeme. Německá rodinná firma Reico vital - systeme je členem německého kontrolovaného zemědělství a členové tohoto sdružení dodávají vstupní suroviny pro jejich krmiva. Čisté, poctivé, bez chemie a hormonů, v potravinářské kvalitě. Zkrátka od farmářů. Díky tomuto přístupu je zajištěno, že krmiva nezpůsobují žádné alergie. A díky technologii lisování za studena u granulí, a u konzerv klasického zavařování postupným zahříváním, jako za časů našich babiček, je to krmivo přirozeně konzervované. Takže nepoškozuje střevní mikroflóru, ba naopak ji posiluje, čímž utužuje zdraví našich psů.

Výborný kompromis

Používám toto krmení ve své praxi nejen jako nejzdravější alternativu hotových krmiv, ale hlavně i jako dietní stravu v případech zdravotních potíží. A to včetně selhávání jater či ledvin nebo při exokrinní pankreatické insuficienci a dalších trávicích obtížích. Filozofií firmy Reico je podat zvířeti takovou potravu, jako kdyby si např. pes ulovil v přírodě králíka. Tedy co nejvíce živou, aby ozdravovala jeho trávicí trakt. Proto největší váhu klade na své konzervy, které obsahují kompletní krmení pro psy. Aby byly opravdu živé a prospěšné pro osídlení střev psů zdravou střevní mikroflórou, před zavařováním se do nich přidávají některé druhy kvasnic a kvasinek. Po zavaření se konzervy nechávají ještě šest týdnů zrát, aby prospěšné mikroorganismy prostoupily celou konzervou, a teprve potom jdou k zákazníkům. Malé pejsky do deseti kilogramů doporučuje Reico krmit pouze konzervami a ty větší, z ekonomických důvodů, půl na půl s granulemi lisovanými za studena. Tak se nejvíce, jak je to jen možné, přiblížíte syrové či vařené stravě. Je to nejzdravější kompromis mezi BARFem či vařením a kupovanou hotovou stravou.

Minerály jsou také potřebné

Krmiva Reico mají ještě jednu velkou předost, na které si firma zakládá. Jako jediní v Evropě totiž mají u svých krmiv minerální rovnováhu pro každého psa individuálně upravenou. Jak toho docílili? Mikronizovanou směsí řas, které přidávají do krmiv a která obsahuje všechny prvky periodické tabulky v organické podobě. Tyto řasy jsou pomlety na částečky menší než je buňka a tím je zajištěno, že se minerální látky vstřebávají již přes sliznice a do dvaceti minut se dostanou přímo do krevního oběhu, aniž by prošly celou trávicí soustavou. Díky tomu, že jsou tak miniaturní a v organické podobě, tak si každé zvíře vezme přesně tolik minerálů a v takovém složení, kolik právě potřebuje. Jiné množství si vezme senior, jiné si vezme rostoucí štěně, jiné aktivní pes. A u každého psa je to i každý den jiné podle jeho momentální aktivity nebo zdravotního stavu. Zbytek, který nepotřebuje, se přirozenou cestou vyloučí. Bez usazování. Pokud má někdo hodně zvýšenou potřebu, např. březí a kojící fenečka, tak se ještě doporučuje přidávat Petmin, což je směs těchto mikronizovaných minerálních látek v samostatné podobě. Tyto minerály mají také schopnost odkyselovat organizmus a přirozeně jej tak ozdravovat.

Lze jen doporučit

Myslím, že z výše popsaného vyplývá, proč jsem si tuto značku oblíbila a doporučuji ji všem těm, kterým na jejich psech opravdu záleží. Krmení je stavebním kamenem zdraví. A hlavně u štěňat do jednoho roku to platí nejvíce. Tam se budují základy, na kterých se bude později stavět. Přeji všem chovatelům, aby se jejich štěňátka dostala do dobrých rukou a aby se ve zdraví dožila vysokého věku, alespoň dvaceti let, jako tomu bylo dříve, před zavedením industriální stravy.

Foto: archiv Jany Indrychové